ČO JE TO SIDS?

  • Syndróm náhleho úmrtia dojčiat (Sudden Infant Death Syndrom)
  • Náhle neočakávané úmrtie úplne zdravého dieťaťa do 1 roku veku, ktoré aj po prevedení pitvy zostáva neobjasnené
  • Vo vyspelých krajinách je stále jednou z hlavných príčin úmrtí detí do jedného roku.

Dôvody výskytu SIDS nie sú známe. Niektoré faktory sa však u týchto náhlych úmrtí opakujú častejšie.

  • fajčenie matky v tehotenstve a vystavovanie dojčiat pasívnemu fajčeniu
  • ukladanie k spánku v polohe na bruško alebo na bok
  • spánok na mäkkom povrchu a prítomnosť mäkkých predmetov v postieľke
  • výskyt SIDS v rodine
  • spoločný spánok s rodičmi
  • nízka pôrodná hmotnosť (nedonosené deti, dvojčatá, atď.)
  • prehriatie bábätka nadmerným obliekaním - viac prípadov je v zimných mesiacoch

ŠTATISTIKA

Úmrtia spôsobené SIDS nastávajú bez akéhokoľvek varovania alebo príznakov v dobe spánku.

SIDS sa najčastejšie vyskytuje medzi 2. a 4. mesiacom veku dieťaťa a potom následne riziko výskytu klesá. Z neznámych príčin je v deviatom mesiaci riziko SIDS zvýšené oproti predchádzajúcemu mesiacu, avšak po ukončenom deviatom mesiaci nastáva SIDS ojedinele.

SIDS sa vyskytuje častejšie v zimných mesiacoch.

ODPORÚČANIA

Jediným spôsobom prevencie, ako je možné SIDS predchádzať je iba monitor dychu, nie však detská opatrovateľka. Tá slúži na odposluch dieťaťa, prípadne na to, aby mohla mamička na diaľku svojmu dieťaťu povedať pár upokojujúcich slov. Niektoré detské opatrovateľky majú samozrejme aj množstvo ďalších užitočných funkcií.

SIDS nie je možné rozpoznať dopredu, nespôsobuje ho očkovanie alebo zlá starostlivosť rodičov a nie je ani vrodeným ochorením. Ak nastane, nie je nikoho chybou! Ako sa ale účinne brániť? Musíme sa spoľahnúť iba na preventívne prostriedky, ktoré nám detekujú dýchacie pohyby, prípadne iné životné funkcie. Presne pre tento účel boli vyvinuté monitory dychu a ďalších životných funkcií Babysense.

Ak patríte do niektorej rizikovej skupiny, odporúčame sa zamyslieť nad nákupom monitora dychu Babysense ako preventívneho prostriedku pred hrozbou SIDS. Ten spoľahlivo ochráni Vaše dieťa nie len pred SIDS, ale aj v prípade, ak si dieťa v polohe na chrbte ublinkne a hrozí mu udusenie.

Z osobných skúseností Vám monitor dychu Babysense odporúčame tiež kvôli mamičke práve narodeného potomka. Nákupom monitora dychu jej doprajete kľudný a bezstarostný spánok, kedy nemusí niekoľkokrát za noc k dieťaťu vstávať a kontrolovať, či dýcha. V noci iba podvedome uvidí prebliknúť kontrolku na prístroji a vie, že je dieťa v bezpečí a chránené.